berika:

yıldırımın çatallarına verilen ad. 

yeryüzünü gökyüzüne saniyelik bağlayan ışık parıltısı.

 

kısa bir süreliğine de olsa insanın dikkatini “olana” çekmeyi ve algısını uyarmayı amaçlayan berika, 2011’de Can Bora tarafından kurulan tiyatro & dans kolektifidir. 

 

özgün metinler, yeni teknolojiler ve hareket aracılığıyla disiplinlerarası karma bir sahne estetiği yaratmayı ve hikaye anlatım biçemlerini yorumlamayı hedefler. insanın etten ve kemikten bedeni ve diğer mevcut tüm bedenleri arasındaki ilişki çalışmaların birincil çıkış noktasını oluştururur. günümüz insanının düşünce ve fantezileri, toplumdan kaçma ve yok olma arzusu, duygu bağımlılığı gibi unsurlar mercek altına yatırılırken tüm bu soyut kodlamaları görünür kılmayı amaçlar. özbenlik kavramını, bilinç(altı) hareket ve dinamiklerini, zihin-beden-ruh ilişkisini irdeler. çağımızdaki insanın varoluş biçimlerini araştırır. performatif yorumcu (mover, interpreter) kavramını benimser. sahtelik ve gerçeklik, yaşanmışlık, popüler kültür; işlerinde yer alan temalardandır.

 

sahne aldığı mekanlar: Akbank Sanat, İstanbul Devlet Tiyatrosu Üsküdar Tekel Sahnesi, ikincikat, Borusan Oto Dolmabahçe Sahne, Sahne Beşiktaş, Eskişehir Hasan Polatkan Kültür Merkezi, Barış Manço Kültür Merkezi, Caddebostan Kültür Merkezi, Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi, Mekan Artı, Bomontiada ALT.

işler hakkında detaylı bilgi için tıklayın: BERİKA 

 

 

 

Can Bora:

CV 2018

© 2015 can bora tiyatro & dans.